Редуване на растенията
- Детайли
-
Посещения: 19438
Редуването на растенията в градината е ключов момент в биоградинарството. Това означава, че на мястото на едно растение през следващата година се засява друго растения. Целта на редуването е да се подобри плодородието на почвата и същевременно да се намалят проблеми като болести, неприятели и плевели.
Баланс на плодородието на почвата
Различните растения се хранят от почвата по различен начин. Например доматите и царевицата обичат много азот и фосфор. Ако доматите се отглеждат всяка година на едно и също място, азотът и фосфорът в почвата ще намалеят много бързо, отколкото на други места градината с други растения. Ако променяме мястото на доматите всяка година, ние ще можем да възстановим азота и фосфора и по този начин ще се запази балансът на почвата. Други растения също искат много азот. Такива са салатите и зелето. Те се наричат листни зеленчуци. За разлика от тях кореновите зеленчуци като цвеклото и билките не се хранят с много азот. Бобовите – грах и фасул добавят азот в почвата, но те се нуждаят от фосфор.
Основното правило е да избягваме отглеждането на растения от един и същ вид на едно и също място. Някои растения искат по-богата на хранителни вещества почва, други – не. По отношение на това си качество растенията се делят на четири групи:
1. Искат много хранителни вещества:
зеле, кервиз, краствици, тиквички
2. Средно взискателни към хранителните вещества:
Плодни - домати, картофи патладжани, пипер
Листни – магданоз, спанак, маруля, рукола, лук
3. Слабо взискателни:
Кореноплодни – цвекло, моркови, репички, ряпа, пащърнак.
4. Подобрители на почвата. Те „хващат“ азота от въздуха и го вкарват в почвата
бобови – фасул, грах, соя, люцерна
Освен това люцерната, чрез дълбоките си корени извлича калий, фосфор и калций от по-дълбоките слоеве на почвата и обогатява с тях горния слой. Затова бобовите култури са превъзходен предшественик на много зеленчуци.
Най-добре на следващата година след растения, които вкарват азот в почвата като бобовите, да се засаждат растения, които се хранят с повече азот като домати или салати. А след това засаждаме кореноплодни растения, които искат по-малко хранителни вещества.
Ето един пример как може да разделим част от градината и да редуваме зеленчуците.
Поле 1 Поле 2 Поле 3
1 година Листни Плодни Кореноплодни
2 година Плодни Кореноплодни Бобови
3 година Кореноплодни Бобови Листни
4 година Бобови Листни Плодни
Болести и неприятели
Редуването на растения също предпазва от болести и неприятели. При това редуване трябва да се има предвид растенията да не са от едно и също семейство. Болестите и неприятелите са едни и същи за растения от едно и също семейство. Например колорадският бръмбър обича да яде картофите, но също обича и листата на доматите и патладжана. Бръмбарите презимуват в почвата. Ако тази година сме събрали картофи, а на следващата – домати, то бръмбарите ще отидат при тях. По същия начин в остатъците от растенията в почвата презимуват и бактерии и гъбички.