Здравето на почвата през зимата
- Детайли
-
Посещения: 6939
Хората се завиват с одеало, когато легнат да спят. Така и почвата обича, когато настъпи зимата, има нужда от почивка или подхранване да е покрита с „одеало” от органична материя. Именно поради тази причина се засаждат растения, които се наричат „покривни” култури за зелено торене. Те не се прибират като реколта, а се внасят в почвата за подобряване на нейното плодородие. В градина със зеленчуци най-добрата покривна култура е смес от зърнени и бобови растения. Рано напролет може да се засади фий с овес или фуражен грах, а в края на есента – смес от зимен фий и ръж.
Овесът и ръжта помагат за предотвратяване на ерозията на почвата, причинена от зимните ветрове, дъждовната вода и снеговете. Зимната ръж и елда намаляват плевелите. Те подтискат поникването на плевели благодарение на произведените от тях токсични вещества.
Червената детелина, зимният грах и фий са предпочитани покривни култури за много градинари. Те снабдяват почвата с азот и разрохкват с корените си сбитите почви.
Други градинари изполват и комбинация от овес с грах, които виреят чудесно заедно.
Ето основните стъпки за зелено торене:
1. Засаждане – през есента покривните култури трябва да се засадят 30-40 дни преди първите слани. Трябва да се покрият с компост или пръст, защото птиците ще ги открият и семената няма да поникнат.
2. Грижи – те не са много. Просто е нужно косене един или два пъти след като растенията израстат. Така се стимулира допълнително растежа на корените.
3. Използване на растенията за зелено торене – Още преди да образуват семена покривната култура се коси.